نژاد کفترهای خاورمیانه
                                farvahar 

            

          پرورش کبوتر در ایران پیشینه ای به اندازه ی تاریخ این سرزمین کهن دارد. از  روزگاران ایران باستانی تا به امروز ، هر ایرانی که باغچه ای داشته و خرده نانی در سفره ، روزی خود را با کبوتران تقسیم کرده. حتی اگر این کبوتران ، کفتر چاهی باشند.

                                     gard

                                  (کبوتر نزد ایرانیان باستان ، نماد دوستی ها بوده)

        نگهداری کبوتر در ایران پیش از تازیان ، ترکان و یونانی ها رواج داشته و هزاران سال کبوتران ایران پیام آور شادی ها و غمهای مردمان این سرزمین بوده اند .

      کبوتر خانه های موجود در اصفهان ، تبریز و مراغه نشانگر گستره ی فرهنگ کبوترداری در ایران باستان است .

       کبوتر خانه

                                         (کبوتر خانه ای در مرکز ایران -نجف آباد اصفهان)

       گرچه کبوتر های ایران را در جهان به عنوان کفتر های پرشی می شناسند (high flying tumbler) اما تنوع کم نظیری بین گونه های این حیوان در ایران وجود دارد.

      شهر های تهران ، کاشان ، همدان ، شیراز ، خوزستان ، اصفهان ، مشهد ، قم و تبریز از عمده شهرهای پرورش کبوتر در ایران هستند؛ که تهران اصلی ترین شهر در میان آنهاست.

                         کبوتر ایران

        شوم بختانه در سال های اخیر کبوتر داری از دید مردم نه به عنوان یک  ورزش فرهنگی سالم  بلکه نشانه ی بی کاری و علافی تلقی می شود. سبب این نگرش ورود افراد ناسالم به دسته عاشقان کبوتر بازیست. به امید آنکه با همت هم میهنان کفتر دوست باز هم مانند گذشته ای نه چندان دور این ورزش باستانی نشانه ی شور و احساسات انسانی کبوتربازان باشد.

          کبوترباز

 

        دیگر مشکل بزرگ دوستداران کبوتر در ایران نبود منابع مناسب برای شناسایی نژادهای اصیل این مرز و بوم است . و همین عدم آگاهی سبب از میان رفتن پاره ای از نژادها شده و می شود . و همچنین کم لطفی برخی کبوتر دارها و تلفیق نژادهای گونان با هم سبب کم شدن شمار  کبوتر های اصیل شده است.

       کبوتران

 

      به امید آنکه روزی نژادهای ایران مانند بقیه ی دنیا دارای استانداردهای مشخص بشود.که این با همیاری کبوتر دوستان میسر خواهد شد.(اگر شما اطلاعاتی در مورد هر نژادی از کبوتر های ایران دارید ما را بی خبر نگذارید.)

        

      

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۸۵ساعت 13:49  توسط بهزاد و جمشید  |